Consiliu de administrație

Acasă Consiliu de administrație

Consiliul de administrație al Fundației Moldcell dă tonul direcțiilor strategice și veghează ca fiecare activitate să ne ducă mai aproape de schimbarea pe care vrem să o aducem în Moldova.

Nirvana Chaudhary
Președintele Fundației Moldcell, Vice-președinte al Fundației Chaudhary și Director general al Chaudhary Group

Dl. Chaudhary are un palmares vast în funcțiile de nivel superior în cadrul CG Corp Global și în afara acestuia în domeniul bancar, alimentare și băuturi, finco, investiții bancare, electronice casnice, dezvoltarea afacerilor internaționale și multe altele.
Dl. Chaudhary este membru al Comitetului UN Global Compact High Level Steering al Platformei de acțiune, membru al Grupului de lucru High level Task Force pentru Guvernul Nepal Response to Disaster & Disease Control. Anterior, a activat în calitate de Consul onorific al Serbiei în Nepal, membru al Consiliului Comerțului al Ministerului Comerțului din Nepal, Consulatului general onorific al Maldivelor în Nepal și Consilier personal al Ministerului Industriilor.
Deține diplomă de la Universitatea de Management din Singapore, masterat în antreprenoriat de la London Business School, masterat în antreprenoriat MIT, SUA și MBA de la Universitatea Kathmandu.

Carolina Bugaian
Membru în Consiliul de administrație al Fundației Moldcell, Directorul General al Moldcell

Dna. Bugaian are o vastă experiență în domeniul telecomunicațiilor, managementului financiar, finanțelor și guvernanței corporative, managementului proiectelor, auditului și asigurărilor în Moldova, România, Rusia, Nepal și Eurasia. Bugaian este contabil licențiat, auditor intern calificat, manager de proiect, deține un doctorat în economie de la Academia de Studii Economice din Moldova, Global Business MBA de la Universitatea Oxford-Brookes și a absolvit cursul FinTech la Universitatea Harvard.
Dna. Bugaian este membru activ al Consiliului de Administrație al Asociației Investitorilor Străini, membru al Comitetului fiscal al Camerei de Comerț Americane, Asociației Europene a Afacerilor și ATIC, precum și al Consiliului Facultății de Relații Economice Internaționale din cadrul Academiei de Studii Economice din Moldova.

Natalia Mihalache
Membru în consiliul de administrație al Fundației Moldcell, Director Juridic Moldcell

Dna. Mihalache activează în cadrul companiei Moldcell de la începuturile acesteia, fiind implicată în lansarea și monitorizarea mai multor proiecte majore comerciale și de reglementare. Dna. Mihalache are experiență diversă în domenii precum relații și protecția consumatorului, prevenirea fraudelor, dezvoltarea afacerilor, guvernanță corporativă și reglementări. Timp de ultimii 6 ani, Dna. Mihalache activează în calitate de Director Juridic Moldcell, fiind mebru activ în cadrul mai multor Asociații de protecție a investițiilor, în special Asociația Investitorilor Străini, Camera de Comerț Americană și ATIC.

A absolvit Universitatea de Stat din Moldova, licențiată în drept, deține diplomă de master în drept economic.

Irina Strajescu
Director Executiv al Fundației Moldcell, Director al departamentului Oameni și Comunicare, Moldcell

Dna. Strajescu activează în domeniul telecomunicațiilor de mai mult de 21 de ani. Are o experiență versatilă la nivel local și internațional în domenii precum managementul proiectelor, managementul calității, dezvoltarea afacerii, reglementare, marketing și comunicare, resurse umane.  Doamna Strajescu a fost Președintele Asociației Companiilor TIC în perioada 2016-2019 și este membru activ al Asociațiilor ATIC, EBA, Amcham. Pe parcursul activității sale în cadrul companiei Moldcell, Dna. Strajescu a reușit să implementeze cu succes mai multe proiecte sociale ce au contribuit la îmbunătățirea vieții în Republica Moldova. Doamna Strajescu deține MBA de la Universitatea Newport, SUA,  este licențiată în inginerie ș programare la Universitatea Tehnică din Moldova, precum și în psihologie clinică la Universitatea Liberă din Moldova.

Echipa

Ala Galbur
Contabil Șef Fundația Moldcell

Dna. Galbur este contabil licențiat cu o experiență de mai mult de 15 ani în domeniu. Dna. Galbur este responsabilă de evidența contabilă și fiscală în diferite domenii precum telcomunicații, comerț, servicii și este responsabilă de raportare financiară la nivel local și internațional.

Tatiana Secrii
Coordonator Proiecte Fundația Moldcell

Cu o experiență amplă de conlucrare atât cu sectorul privat, cât și instituțiile publice, organizații non-guvernamentale și instituțiile de stat, Dna. Secrii coordonează relațiile cu presa, instituțiile media și partenerii, administrează comunicarea externă și internă a companiei Moldcell și Fundației Moldcell, precum și implementează proiecte de responabilitate socială.